Student Awards

Congratulations to all the students who won nationally competitive awards in the 2014-2015 school year!

Name   Department Award Advisor(s)  
Shelby Owens Biological and Agricultural Engineering NSF REU - University of Arkansas Thomas Costello  
Joe Carter Biological Engineering SURF Jun Zhu  
Christian Heymsfield Biological Engineering NSF REU - Colorado Center for Biorefining and Bioproducts NONE  
Barret Knutson Biological Engineering NSF REU - University of Arkansas    
Arlena Tran Biological Engineering NSF REU - University of Arkansas Thomas Costello  
Nelson Heringer Biological Engineering NSF EPSCoR ASSETT II Summer Scholar Julie Carrier  
Shelby Paschal Biological Engineering Smithsonian Environmental Research Center Internship Brian Haggard  
Merrisa Jennings Biological Engineering Benjamin A. Gilman International Scholarship Laura Moix Garrick Hildebrand
Russell Bair Biological Engineering Gunlogson Student Competition ASABE Thomas Costello  
Deandrae Smith Biological Engineering Gunlogson Student Competition ASABE Thomas Costello  
Colby Reavis Biological Engineering Gunlogson Student Competition ASABE Thomas Costello  
Matthew McVey Biological Engineering Gunlogson Student Competition ASABE Thomas Costello  
Ailon Haileyesus Biomedical Engineering SURF Kartik Balachandran  
Alex Khang Biomedical Engineering SURF Kartik Balachandran  
Aneeka Majid Biomedical Engineering SURF Timothy Muldoon  
Griffin Sonaty Biomedical Engineering SURF Ravi Barabote  
Anna Arnaud Biomedical Engineering Olin Fellowship Jeff Wolchok  
Ailon Haileyesus Biomedical Engineering Goldwater Honorable Mention Kartik Balachandran  
Michaela Mertz Biomedical Engineering NSF GRFP Honorable Mention David Zaharoff  
Gage Greening Biomedical Engineering NSF GRFP Honorable Mention Timothy Muldoon  
Lauren Chance Biomedical Engineering Benjamin A. Gilman International Scholarship Laura Moix Garrick Hildebrand
Ailon Haileyesus Biomedical Engineering Harvard-Amgen Scholar Kartick Balachandran  
Abbie Lasater Chemical Engineering NSF REU - Kansas State University Ed Clausen John White
Lauren Reed Chemical Engineering Goldwater Honorable Mention Jamie Hestekin  
Margo Allen Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Oil Water Separation Team Roy Penney  
Jesus Martinez Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Oil Water Separation Team Roy Penney  
Michael Olefsky Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Oil Water Separation Team Roy Penney  
Casey Polk Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Oil Water Separation Team Roy Penney  
Alfonso Puente Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Oil Water Separation Team Roy Penney  
Kayli Quinton Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Oil Water Separation Team Roy Penney  
Kristen Roberts Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Oil Water Separation Team Roy Penney  
Gina Densmore Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Electro-Coagulation Team Roy Penney  
Hailey Dunsworth Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Electro-Coagulation Team Roy Penney  
Sarah Edinger Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Electro-Coagulation Team Roy Penney  
Bethany Gregory Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Electro-Coagulation Team Roy Penney  
Manfred Jeske Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Electro-Coagulation Team Roy Penney  
Michael Layton Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Electro-Coagulation Team Roy Penney  
Emily Pruitt Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - 1st Place - Electro-Coagulation Team Roy Penney  
Mark Bush Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - Judges' Choice Award - Night Sky Cooling Team Roy Penney  
James Cummings Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - Judges' Choice Award - Night Sky Cooling Team Roy Penney  
William Dale Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - Judges' Choice Award - Night Sky Cooling Team Roy Penney  
John Dominick III Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - Judges' Choice Award - Night Sky Cooling Team Roy Penney  
Alexander Enderlin Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - Judges' Choice Award - Night Sky Cooling Team Roy Penney  
Tyler Winkel Chemical Engineering 2015 WERC-IEE Environmental Design Contest - Judges' Choice Award - Night Sky Cooling Team Roy Penney  
Holly Holmes-Smith Chemical Engineering, German Benjamin A. Gilman International Scholarship Laura Moix Garrick Hildebrand
Karla Morrissey Chemical Engineering, Math 1st Place Poster - Institute of Biological Engineering Annual Meeting Shannon Servoss  
Kaylee Smith Chemical Engineering, Physics SURF Shannon Servoss  
Kaylee Smith Chemical Engineering, Physics NSF REU - Syracuse University Shannon Servoss  
David Jacobson Chemical Engineering, Physics NSF REU - University of Alabama Keith Roper  
Kaylee Smith Chemical Engineering, Physics 3rd Place Poster - AIChE Annual Meeting in Atlanta Shannon Servoss  
Michael Reinisch Chemical Engineering, Physics Udall Scholarship Angela Oxford Scott Osborn
Kaylee Smith Chemical Engineering, Physics 2nd Place Paper - Midamerica Regional AIChE Meeting Shannon Servoss  
Rebekah Porter Civil Engineering SURF Andrew Braham  
Ryan DuChanois Civil Engineering Greater Research Opportunities Fellowship - US Environmental Protection Agency Wen Zhang Richard Coffman
Beth Allen Civil Engineering Arkansas Good Roads Transportation Council Scholarship Rodney Williams  
Tanner Clement Civil Engineering Arkansas Good Roads Transportation Council Scholarship Natalie Becknell Andrew Braham
Ross Helliker Civil Engineering Arkansas Good Roads Transportation Council Scholarship Micah Hale  
Taylor Lindley Civil Engineering Arkansas Good Roads Transportation Council Scholarship Stacy Williams  
Benjamin Whatley Civil Engineering Arkansas Good Roads Transportation Council Scholarship Andrew Braham  
Sean Salazar Civil Engineering NSF GRFP Richard Coffman  
Micah Wyssman Civil Engineering NSF GRFP Honorable Mention Micah Hale  
Matthew Watters Civil Engineering 3rd Place Mortar Workability Competition - American Concrete Institute Fall Convention    
Braden Davidson Civil Engineering 3rd Place Mortar Workability Competition - American Concrete Institute Fall Convention    
Darryonna Armstrong Electrical Engineering Gates Millennium Garrick Hildebrand  
John Kenny George Electrical Engineering IEEE Power and Energy Society Scholarship Juan Carlos Balda  
Kristopher "Cody" Johnson Electrical Engineering IEEE Power and Energy Society Scholarship Simon Ang  
Kaitlyn Thomas Industrial Engineering SURF Wen Zhang  
Hannah Koehn Industrial Engineering Institute of Industrial Engineers Dwight D. Garner Scholarship Manuel Rossetti  
Luisa Janer Industrial Engineering Institute of Industrial Engineers Dwight D. Garner Scholarship Manuel Rossetti  
Kaitlin Denny Industrial Engineering Institute of Industrial Engineers Harold and Inge Marcus Scholarship NONE  
Robert Imhoff Industrial Engineering ISERC Best Track Paper Award John White  
Jordan Sonnentag Industrial Engineering ISERC Best Track Paper Award John White  
Colleen Kretzer Industrial Engineering, Physics NSF REU - Engineering Education Research Peggy Ward  
Montana Hefner Mechanical Engineering Gates Millennium Garrick Hildebrand